Czym żywią się roztocza?
Wiemy, że nie puchem!

Czym żywią się roztocza?
Wiemy, że nie puchem!

Roztocza – mikroskopijne pajęczaki, uważane są od lat za alergen. Ich występowanie przyrównywane jest do natężenia traw. Uczulenie na nie manifestuje się między innymi: nieżytem nosa – katarem, kichaniem i łzawieniem oczu, a w przypadku silnej reakcji na alergen, może wystąpić astma oskrzelowa, duszność oraz liczne zmiany skórne.

Niewidoczne dla naszych oczu roztocza najczęściej są obecne w kurzu, a ich siedliskami są pościel, materace, zasłony, koce, dywany, meble tapicerowane – lista ta jest naprawdę długa.

Czym żywi się roztocze?

Roztocza żywią się naszym złuszczonym naskórkiem. Jeśli mamy psa lub kota, który przebywa z nami w łóżku, czy na kanapie, to także zwierzęcy złuszczony naskórek stanowi idealny posiłek dla roztoczy. Ponadto roztocza kurzu domowego może zjadać resztki – okruszki naszego jedzenia, które często spożywamy na kanapie np. oglądając serial. Jednak sam pajęczak to tylko jednak strona medalu, warto wiedzieć, że jego odchody potrafią być źródłem niebezpiecznej alergii. Warto także pamiętać, że produkty przemiany materii roztoczy silniej alergizują, niż one same.

Roztocza nie żywią się puchem, gdyż w procesie jego przygotowania do wyrobów pościelowych poddaliśmy go czyszczeniu, praniu oraz sterylizacji w 120°C. Temperatura ta eliminuje wszystkie drobnoustroje, a puch, dzięki zabezpieczeniu w dalszych procesach produkcyjnych pozostaje sterylny.

Bariera dla mikro mieszkańców naszych domów

Warto spojrzeć na swoje mieszkanie całościowo i wyeliminować rzeczy, które mogą być siedliskiem roztoczy – dywany, zasłony. Te małe stworzenia uwielbiają ciepło, służy im temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie 60-80%. Z racji tego, że żywią się naszym naskórkiem wyszukują miejsc do życia gwarantujących im dostęp do pokarmu – najlepsze jest zatem nasze łóżko!

Nasze specjalistyczne wyroby pościelowe stanowią realną barierę dla bytowania roztoczy w Twojej sypialni. Puchoszczelny, a zarazem barierowy materiał, stosowany w wyrobach Yessen nie pozwala roztoczom na migrację – na zewnątrz kołdry/poduszki w celu pożywienia się oraz do wewnątrz kołdry/poduszki w celu namnażania się. Kołdra i poduszka pozostają zatem wolne od roztoczy oraz innych mikroorganizmów. Ważne jest natomiast to, aby systematycznie – raz na tydzień, wymieniać poszewki po wcześniejszym ich upraniu w jak najwyższej temperaturze – 60°C i więcej.

Kolejną sprawą jest materac na którym śpimy – aby zabezpieczyć go przed rozwojem roztoczy warto używać specjalistycznych prześcieradeł lub pokrowców, które skutecznie zamkną drogę dla roztoczy.

Inne sposoby na roztocze

Jedynym skutecznym sposobem w walce z roztoczami to systematyka w sprzątaniu, praniu i odkurzaniu. Sprzątanie ma na celu ograniczenie ilości resztek pokarmowych pozostawionych na podłogach, czy kanapach. Odkurzajmy zatem dywany i materace – dzięki temu pozbędziemy się także resztek naskórka. I najtrudniejsze dla wszystkich miłośników zwierząt – psy i koty nie powinny spać w łóżkach swoich właścicieli, a najlepiej, aby w ogóle nie wchodziły do sypialni. Ich sierść to także idealna pożywka dla roztoczy. Wskazane jest także codzienne wietrzenie sypialni, nawet w zimie, oraz utrzymywanie w niej temperatury około 18°C i wilgotności poniżej 50%. Unikajmy spania z mokrymi włosami, suszenia ubrań na grzejniku w sypialni, czy nagrzewania pomieszczenia.

NAJNOWSZE POSTY

ODWIEDŹ
NASZ SKLEP ONLINE!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Yessen by Animex

ul. Bonarka 11,
30-415 Kraków, Polska

Adres e-mail:
kontakt@yessen.pl

Menu